Sitemap Contact Imprint

The Nominees of the 2011 Film Prize

Short Film:

„Chain“
Production: Katya Trichkova
Direction & Script: Eicke Bettinga
Germany-Bulgaria

„Claudiu And The Fish“
Production: Philipp Dettmer
Co-Production: Bogdan Craciun
Direction & Script: Andrei Tanase
Germany-Romania

„Little Paris“
Production: Ferenc Pusztai
Co-Production: Oliver Damian
Direction & Script: Orsi Nagypal
Germany-Hungary

„Night Fare“
Production: Simon Amberger
Co-Production: Jozko Rutar
Direction: Blaz Zavrsnik
Script: Nina Sorak
Germany-Slovenia

„Pepsi“
Production: Alexander Wadouh
Co-Production: Gilda Conon
Direction & Script: Peter Kerek
Germany-Romania

„The Missing Slice“
Production: Zorana Musikic
Direction: Eva Pervolovici
Script: Monica Stan
Germany-Romania

Documentary:

„All That Is Solid Melts Into Air“
Production: Sebastian Bartezko, Philip Grabow
Co-Production: Natalia Filimonova, Natalia Makhanko
Direction & Script: Isabella Willinger
Germany-Russia

„Devil’s Choice”
Production: Martin Roelly, Erik Winker
Co-Production: Adrian Sitaru
Direction & Script: Monica Lazurean-Gorgan
Germany-Romania

„Heaven Sent”
Production: Elena Levina, sophia Belokurova
Direction & Script: Susanne Schüle
Co-Direction: Elena Levina
Germany-Russia

„Roma Rally"
Production: Marieke Bittner
Direction: Gábor Hörcher
Germany-Hungary

„Undercovered“
Production: Markus Seitz
Direction & Script: Sabrina Begovic, Nejra Hulusic
Germany-Bosnia & Herzegovina

Animation Film:

„Breaking News“
Production: Aleksandra Szymanska
Music Production: Visar Krusha
Direction & Script: Alexandra Lukina
Germany-Russia-Kosovo

„Cibula“
Production: Gregor Hutz
Co-Production: Martina Sakova
Direction & Script: Veronika Obertová
Germany-Slovakia

„My Life In Brief“
Production: Lyubov Gaidukova
Co-Production: Stefan Haupt
Direction & Script: Leonid Shmelkov
Germany-Russia

„The Little Red Paper Ship“
Production: Lena Vurma
Direction & Script: Aleksandra Zareba
Germany-Poland


Facts and Figures

Applications
74
Submitted to the jury for selection
41
Nominated
4 Animations
5 Documentaries
6 Short features

Jury:
Doris Hepp (editor for ARTE)
Stefan Kitanov (festival director, producer)
Matthijs Wouter Knol (director, Berlinale Talent Campus)
Christine Kopf (film expert)
Ada Solomon (producer)
Mirsad Purivatra (director, Sarajevo Film Festival)

Consulting Jury:
Frank W. Albers (Robert Bosch Stiftung)
Gaby Babic (director, goEast Film Festival)

Total grant sum:
210.000 Euro

Announcement of winning teams:
12th of april 2011 at the award ceremony of the goEast Festival in Wiesbaden.